2010. január 4., hétfő

Paleolit táplálkozás

Anyez ajánlásával:

elgondolkodtató... (és betarthatatlan)

Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás

A táplálkozásról szóló könyvek vezérfonala általában két szál szokott lenni. Az egyik, hogy adottnak veszik a nyugati ember mára kialakult étrendjét, a másik, hogy ezen belül próbálnak meg olyan új arányokat javasolni, amelyek az átlag étrendhez képest egészségesebbnek tűnnek. Ez meglehetősen könnyű is, hiszen a ma uralkodó táplálkozási szokások mellett a lakosság 50-60 százaléka túlsúlyos vagy elhízott. Szendi Gábor könyve, a Paleolit táplálkozás szakít ezzel a rövidlátó dietetikai szemlélettel és evolúciós vizsgálódásokkal közelíti meg az optimális humán étrendet.

...A barna cukor semmivel nem egészségesebb, mint a fehér cukor, az ember alig ötszáz éve ismeri a cukrot. A teljes kiőrlésű gabona csak hajszállal jobb, mint a finomított fehér liszt. A gabonafogyasztás igazi ellentétje a gabona nem fogyasztása. Az evolúció során az ember évmilliókig egyáltalán nem élt gabonával. Hasonlóképen, a hidegen sajtolt olajak némiképp egészségesebbek, mint a transzzsírokkal szennyezett hidrogénezett sütőolajak, de valójában a "reformolaj" csak ugyanúgy omega-6 túlfogyasztást jelent, mint a modern táplálkozás általában. A táplálkozás igazi reformjának nem a nyugati étrendből kell kiindulnia, hanem abból, hogyan táplálkoztak őseink, mire adaptálódtunk évmilliók alatt. ...

1 megjegyzés:

  1. Szerintem, ha valaki elolvassa a könyvet és látja a bebizonyított dolgokat, és kipróbálja, tapasztalja rájön, hogy nem betarthatatlan. Én is paleo vagyok, már nem küzdök az asztmámmal mert elmúlt, nem küzdök a súlyfelesleggel sőt új ruhatárat vettem és az édesapám elhagyta az összes kardio gyógyszerét. Ezen el lehet gondolkodni szerintem.

    VálaszTörlés